Przeskocz do treści

Rozszerzenie WikiLove

by w dniu 06/26/2011

Dwa dni temu na oficjalnym blogu Fundacji Wikimedia pojawił się wpis informujący o planach testowego wprowadzenia na angielskiej Wikipedii rozszerzenia o nazwie WikiLove. Ma ono wprowadzić do interfejsu zalogowanych użytkowników ikonkę czerwonego serduszka na pasku zakładek obok gwiazdki symbolizującej dodanie strony do obserwowanych (mowa oczywiście o skórce Vector, nie mam pojęcia jak to będzie wyglądać na monobooku). Czyli będzie to wyglądać tak:

Według zamierzeń serduszko ma pojawiać się tylko na stronach innych użytkowników. Po kliknięciu na nie otworzy się okno, w którym – o ile dobrze zrozumiałem – wpiszemy podziękowania lub skorzystamy ze skonfigurowanego wcześniej szablonu podziękowań dodając zasugerowaną przez to rozszerzenie grafikę z Commons (gwiazdki, kwiatki i inne). Wpis pojawi się oczywiście na stronie dyskusji użytkownika. Same jednak szczegóły działania nie są ważne, ważniejsze jest pytanie, czy takie rozszerzenie ma sens.

Na informację o planach Fundacji natrafiłem na portalu OSNews, który powtórzył ją za innym anglojęzycznym portalem. W pierwszym odruchu taki pomysł wzbudził mój sprzeciw – przecież Wikipedia nie jest portalem społecznościowym! Owszem, tworzymy społeczność i chętnie spotykamy się na żywo, kontaktujemy się przez Facebooka czy komunikatory, jednak sama Wikipedia jest projektem internetowej encyklopedii, a nie portalem towarzyskim czy randkowym. Sam swoim oburzeniem podzieliłem się na Facebooku właśnie! :) Jednak lektura fundacyjnego wpisu na wspomnianym oficjalnym blogu pozwoliła na chłodno spojrzeć na ten pomysł. Otóż autorzy podpierają się wynikami najnowszych badań opublikowanych na stronie Meta. W badaniu tym między innymi wzięto pod lupę wpisy na stronach nowych użytkowników na przestrzeni lat 2005-2011 i podzielono je na cztery kategorie: teaching (nauczenie)criticism (krytyka)praise/thanks (pochwała/podziękowanie)warning (ostrzeżenie). Poniższy wykres przedstawia zmianę tendencji od 2005 do chwili obecnej:

Licencja: CC-BY-SA 3.0, Autor: Staeiou, źródło: Wikimedia Commons

Widać wyraźnie, że stosunek podziękowań i pochwał zmalał w stosunku do ostrzeżeń i krytyki. To tendencja bardzo niepokojąca – odstraszamy bowiem nowych edytorów, zrażamy do siebie użytkowników. Znajomy przedsiębiorca, który od 20 lat prowadzi w Polsce duży sklep mawia, że dla każdego klienta trzeba być grzecznym i uprzejmym choćby z tego powodu, że źle potraktowany klient wyjdzie ze sklepu i opowie o swojej historii 20 swoim znajomym, a spośród nich 10 opowie o niej dalszym znajomym i rodzinie… W ten sposób jeden niezadowolony człowiek to potencjalna strata kilkudziesięciu innych klientów. Przedkładając to na Wikipedię – źle potraktowany nowy użytkownik opowie o tym, jak został został potraktowany na swoim profilu na Facebooku, streści rodzinie, a może nawet napisze na ten temat notkę na swoim blogu. Z jego opowieścią zapozna się mnóstwo ludzi, którzy zapamiętają sobie, że Wikipedii nie warto edytować, bo np. siedzą tam sfrustrowane chamy. Przekonanie ich, że jednak warto spróbować edytować będzie już dużo trudniejsze niż kogoś, kto o edytowaniu i Wikipedii nie wie nic.

Na ten temat napisano już jednak wiele i nie chciałbym powtarzać w kółko tych samych komunałów. Cieszę się więc, że gdzieś ktoś zaproponował jakieś praktyczne rozwiązanie tego problemu. Czy się jednak sprawdzi? Bardzo trudno jest to przewidzieć. Już 29 czerwca rozszerzenie zostanie wprowadzone na angielskiej Wikipedii (jednak nie dla wszystkich – by go używać i tak trzeba będzie zaznaczyć odpowiednią opcję w ustawieniach konta) i wtedy zobaczymy, czy tendencja się odwróci.

Czego sobie i Wam życzę.

Reklamy

From → Awersowy

5 Komentarzy
  1. Przykuta permalink

    „skorzystamy ze skonfigurowanego wcześniej szablonu podziękowań”

    O, fuj, to jak kupowanie kartki z wypisanymi życzeniami.

  2. Anonim permalink

    Może po prostu bądźmy bardziej mili dla nowych? Gadżety nie są do tego niezbędne…

Trackbacks & Pingbacks

  1. Sprzątanie metastron – co to i po co? « Tar Lócesilion
  2. Podziękowania – czy to lajki w Wikipedii? | Tar Lócesilion

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: